Událost, která nemá ve světě obdoby a největší společenská akce roku 2024 v Česku. To je XVII. všesokolský slet. Sokolové se do Prahy sjedou v týdnu od 30. 6. – 5. 7. 2024, aby veřejnosti představili svou širokou činnost, bohatou historii a hlavně moderní současnost.
„Slet vždycky byl a je nejen sportovním, ale i společenským svátkem, kterému předcházejí celé roky příprav. Nasazení sester a bratrů je obrovské, jsou to stovky hodin nácviku trvajícího déle než rok a to nepočítám čas, kteří stráví autoři vymýšlením skladby,“ říká Martin Chlumský, starosta ČOS. Účastníci sletu o něm mluví jako o životním zážitku, při kterém je mrazilo v zádech, když viděli na ploše cvičit 2 000 lidí jako jeden muž.
Sokolům vždy záleželo na tom, co se děje ve společnosti. Ta současná je pořád rozdělená a cílem sletu je ji spojit. Motto akce proto zní "slet spojuje". A to nejen společnost, ale i sporty, komunity, historii se současností, umění se sportem a v neposlední řadě generace.
Slet spojuje
„Sletový týden v Praze slavnostně zahájíme v Národním divadle, sokolové také projdou v průvodu Prahou, v hlavním městě bude i spousta menších pódiových vystoupení a představení uměleckých spolků, v O2 Areně pak předvedou v rámci Sokol Gala to nejlepší sokolští výkonnostní sportovci,“ popisuje hlavní program Petr Svoboda, náčelník České obce sokolské.
Sletového týdne se zúčastní zhruba 20 000 cvičenců, nejen z Česka, ale i ze zahraničí, například ze USA, Brazílie, Německa a Rakouska. Do akce je zapojeno všech 14 krajů, kde se uskuteční víc než tři desítky oblastních a krajských sletů. Sokolové připravili 12 sletových skladeb pro všechny věkové kategorie.
Slet a umění
Nedílnou a vždy velmi sledovanou součástí sletu je jeho vizuální podoba. V minulosti se na ní podíleli nejlepší umělci své doby jako Alfons Mucha, Mikoláš Aleš, František Ženíšek, nebo Max Švabinský.
„Na tuto tradici jsme navázali už při sletu v roce 2018. Letos ve výběrovém řízení zvítězila moderní grafika studia Dynamo design s ilustracemi komiksového výtvarníka Jaromíra 99. Vznikl nezaměnitelný vizuál, který Sokol prezentuje jako moderní spolek,“ říká Marek Tesař, vedoucí Kanceláře ČOS.
Slety, které tu jsou už po tři století, tedy déle než moderní olympijské hry, byly v minulosti symbolem odporu proti totalitním režimům, zejména ten v roce 1938, kdy sokolové v době rostoucího fašismu veřejně podpořili prezidenta Edvarda Beneše. Přesně o deset let později na XI. všesokolském sletu vyjádřilo rekordních půl milionu cvičenců odpor proti komunismu. Za tyto své postoje nejen na sletu, zaplatily tisíce sokolů životem.