Světová gymnaestráda v Amsterdamu představila to nejlepší z nesoutěžní gymnastiky. Zúčastnilo se jí na 19 tisíc cvičenců ze 60 zemí. K vidění byly neuvěřitelné výkony, a to jak z oblasti sportovní a moderní gymnastiky, tak i z TeamGymu nebo párové a skupinové akrobacie.
Něco jako olympijské hry pro cvičence v oblasti sportu pro všechny. Možnost vidět, jak k všestrannému pohybu přistupují v zahraničí, a inspirovat se. A především týden radosti z pohybu. To je Světová gymnaestráda, která se letos konala už posedmnácté.
„Je to vždy velký svátek, kterému předcházejí nemalé přípravy. Ale stojí to za to, ten zážitek je popsatelný, všichni jsme si přivezli spoustu zážitků,“ říká Eva Řibřidová, náčelnice ČOS a vedoucí sokolské výpravy.
Skladba Rocková symfonie
Českou reprezentační výpravu zastřešenou Českou gymnastickou federací tvořilo víc než devět set lidí. Z toho pět set bylo z České obce sokolské. Většina sokolů cvičila hromadnou skladbu s názvem Rocková symfonie od autorů Jany Kosařové a Petra Sádka. „Reakcí na skladbu byla spousta a skladba se líbila i zástupcům Mezinárodní gymnastické federace. A třeba Švýcaři se nás ptali, jak dokážeme secvičit závěrečný obrazec, kdy každý opustí svou značku,“ říká Petr Sádek ze Sokola Lomnice nad Popelkou. „S předvedením jsem velmi spokojený. Kvůli deštivému počasí neproběhla generálka, tak jsme šli rovnou na ostré vystoupení před diváky. Potvrdilo se, že Česká obec sokolská má v hromadných vystoupeních ohromnou tradici. Byli jsme jedni z mála, ne-li jediní, kdo představil skladbu s velkou plošnou choreografií. Ostatní sice měli na ploše taky třeba pět se cvičenců, ale šlo spíš o složené pohybové skladby, kdy vždy cvičila jen část celku,“ dodává Petr Sádek.
Na olympijském stadionu se kromě sokolů předvedlo se svou skladbou s názvem Příběhy léta také více než 300 zástupců z České asociace sportu pro všechny. Zbytek české výpravy doplňovala dívčí skupina z České gymnastické federace s halovým gymnastickým vystoupením na téma Mary Poppins.
„Letošní gymnaestráda pro nás byla důležitá nejen z hlediska početnosti sokolské výpravy, ale také proto, že se po třiceti letech vracíme do místa, kde účast sokolů na této akci začala. V podstatě se tehdy jednalo o první významnou prezentaci znovuobnoveného Sokola po roce 1989,“ říká Petr Svoboda, náčelník ČOS a vedoucí Odboru všestrannosti ČOS.
Skladba Před kamerou
Kromě Rockové symfonie se v hlavním městě Nizozemska sokolové představili i s pódiovou skladbou Před kamerou, za kterou stojí trojice píseckých sokolů, tedy Martin Matura, Jakub Čudlý a Stanislav Trávníček. „Tato skladba je určena pro dorostence a muže. Musíme vše připravit tak, aby to chlapi zvládli zacvičit. Proto je velmi důležité nejdřív všechno dobře promyslet. K tomu nám pomáhají různé prostředky. Někdo používá čistě jen tužku a papír, někdo programy, které umožňují vizualizaci skladby. Já třeba rád používám excel,“ popisuje práci Martin Matura.
Na gymnaestrádě se neobjevili jen čeští sokolové. V obou skladbách si zacvičil třeba i Matthias Huber ze Sokola Vídeň, kterému nikdo neřekne jinak než Mates. Je to pravidelný účastník hromadných cvičení. Účastnil se posledního sletu i Světové gymnaestrády v Dornbirnu v roce 2018. „Je to neopakovatelný zážitek. Být na stadionu se všemi ostatními cvičenci je úžasný pocit. Sladit se není tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. O to je pak radost z výsledku větší,“ říká. Pro XVII. všesokolský slet si vybral skladbu Před kamerou, která je podle něj náročnější. „Doufám, že mi to vyjde a dostanu se z práce,“ se v myšlenkách už teleportuje do roku 2024 Matthias Huber.
Cesta gymnastiky
Slovo gymnaestráda je složeno ze základů gymnastik (mezinárodní pojem pro všechny sportovní aktivity spojené s gymnastikou) a estrada (cesta). „Takže jde o cestu gymnastiky, o nesoutěžní přehlídku tělovýchovných vystoupení,“ říká Petr Svoboda.
V duchu slova gymnaestráda byla napsaná letošní světová hymna. Všechny vybízí k tomu, aby se nejen otevřeli a ukázali i svůj talent a kulturu, ale i sjednotili své barvy, oslavovali přátelství a pocítili neopakovatelné kouzlo. Motto gymnaestrády Ať se naše barvy spojí! je tak v symbióze s heslem, které charakterizuje nadcházející sokolský slet, tedy Slet spojuje!
Program v Amsterdamu byl velmi pestrý. Zahrnoval deset disciplín, mezi které patří akrobatická gymnastika, tanec, freerunning, voltiž, rhönradská gymnastika, rytmická gymnastika, skoky na trampolíně, ženská i mužská gymnastika a ukázkové sporty. Volný čas sokolové trávili sledováním představení v halách či na stadionu, procházkami v centru Amsterdamu a různými výlety po okolí. Podívali se například do Haagu nebo na pobřeží Severního moře. Byli také diváky večerních národních show Švýcarska a Japonska. Všichni se vrátili s tím, že už teď se těší do portugalského Lisabonu na osmnáctou Světovou gymnaestrádu.