S výpravou Sokola Benátky přijela na slet do Prahy i pětičlenná skupina dívek a žen z Dolního Slivna. Obec má sice pouhých 384 obyvatel, na mapě spolku však hraje důležitou roli.
„Je u nás pochovaná Vincencie Tirschová, matka Miroslava Tyrše. Zemřela v roce 1838 u příbuzných v nedaleké Kropáčově Vrutici, která neměla svůj vlastní hřbitov,“ vysvětluje mi Jarka.
Spolu s ní mluvím s Lenkou, Terkou, Adélou a Rozálií. A dvěma dalšími cvičenkami, které jsou sice přímo z Benátek, dobrou náladu, kterou kolem sebe šíří pětice kolegyň ze Slivna, ale určitě nekazí. Až nás při rozhovoru v útrobách Edenu musí umravňovat pořadatelská služba.
Mladé sokolky ze sebe dál chrlí informace o své obci a nejslavnější postavě. Hřbitov, jak se dozvídám, byl sice později zrušen, pozemek ale koupila Fügnerova župa a zřídila zde tzv. Sokolský park. Od roku 1934 zde má Vincencie svůj pomník.
Ten však není v této středočeské vesničce jedinou zajímavostí. Tou další je architektonicky zajímavá budova sokolovny. „Je strašně stará, asi 800 let!“ vykřikne teenagerka Lenka. To sice úplně nesedí – budova byla postavena „až“ v roce 1922 – dívčino nadšení je ale odzbrojující.
Slet v Praze si výprava pochvaluje. „Je tady krásná atmosféra. Nejvíc se nám líbilo Sokol Gala, to bylo opravdu skvělé. Ale hodně se samozřejmě těšíme na naše Leporelo.“ Hromadnou skladbu poctivě nacvičovaly ve své domácí sokolovně od září a generálky v Edenu jsou pro ně už jen, jak samy říkají, „o tom, kudy máme přijít a kam odejít“.
Velikost obce v Sokole zkrátka nehraje roli, a i hrdé dívky a ženy z Dolního Slivna jsou připraveny během XVII. všesokolského sletu zazářit.