Sletový odznak budou už zanedlouho hrdě vlastnit desítky tisíc účastníků této akce. Za návrhem stojí mladá medailérka Irena Hradecká. Ta se zároveň aktuálně připravuje na vystoupení v pražské Fortuna Areně, kde se zapojí do hromadné skladby V rytmu srdce.
Irena Hradecká pochází z Jablonce nad Nisou, který v posledních pár letech střídá s Prahou. Vyrůstala v medailérské rodině, kde byla tato odbornost předávána z generace na generaci, a i ji odmala bavily různé výtvarné a rukodělné práce.
„Můj táta i děda byli také medailéři. Vyráběli jsme převážně pro sportovní kluby a už jako malá jsem pomáhala s kompletací medailí. Ještě během studia na vyšší odborné škole jsem se dostala ke své první zakázce pro Českou numismatickou společnost,“ říká Hradecká o svých začátcích. Po čase nastoupila do České mincovny a práce přibývalo.
Se zapojením do výběrového řízení na tvorbu sletového odznaku z časových důvodů váhala, dnes ale svého rozhodnutí nelituje. Zároveň však Irena přiznává, že na začátku pro ni bylo těžké do odznaku promítnout modernost akce, což byl požadavek Sokolů. Nejlepší nápady prý přišly až s blížícím se termínem odevzdání, a nakonec předložila porotě i další návrhy obsahující dokonce QR kód nebo hologram.
Takové technologie vítězný návrh neobsahuje, i tak ale jistě zaujme na první pohled. „Člověk je u medailí zvyklý převážně na kruhovou kompozici, v tom byl zpočátku největší rozdíl. Tvorba reliéfu se ale nijak nelišila, šlo o nízký reliéf jako u většiny medailí, které jsem dělala. Trochu odlišný postup nastává u barvených odznaků, kde se musí počítat s konturami pro jednotlivé barvy,“ přibližuje samotný vznik sletového odznaku Hradecká.
Motto letošního sletu zní „Slet spojuje“. Odznak jej podle autorky reflektuje v místě, kde se prolíná sokol s římskými číslicemi i textem. „Zároveň tím, že nese v drápech písmena O, vypadá, jako by držel kruhy v tělocvičně. Ve finální podobě odznaku tak nechybí ani sportovní symbolika,“ prozrazuje medailérka.
„Z podoby sletového odznaku máme velkou radost. Když vedle nadějné umělkyně zmíníme autora sletových zlatých a stříbrných medailí Michala Vitanovského, který patří naopak k těm nejzkušenějším tvůrcům v Česku, jde o krásný příklad toho, že slet opravdu spojuje. V tomto případě nejen sport a umění, ale také generace,“ říká Markéta Wolfová, marketingová manažerka sletu.
V současnosti také nacvičuje hromadnou skladbu V rytmu srdce. „Je taková svižnější, tanečnější. Pro mě to bylo nejdřív složitější, protože jsem začala cvičit až v průběhu ledna, zatímco ostatní chodili už od září. Navíc jak už byla místa zaplněná, neměla jsem svoji stálou značku a pokaždé jsem se učila trochu jiné kroky. Skluz jsem ale dohnala a už jsem byla i na velkém nácviku v Pardubicích, kde se sešlo sedm celků. Bylo to úžasné,“ sdílí své nadšení Irena, jež díky tréninkům získala také nové přátele.
Jelikož sama na sletu ještě nikdy nebyla, těší se podle svých slov na všechno. „Nejvíc na tu atmosféru na stadionu, na zákulisí celé akce a shledání se spoustou lidí. Přála bych všem cvičencům i divákům krásné počasí, abychom si tuto nevšední akci užili,“ říká závěrem Irena Hradecká.