Mezi třiceti účastníky XVII. všesokolského sletu, kteří dorazili z Francie, je také Petra Trnková, pařížská průvodkyně a současně místostarostka místního Sokola. Do organizace vstoupila před osmi lety motivována touhou přenést kousek Česka do Francie a spojovat novou generaci se 'starou gardou'.
Letošní slet je její první a ze všeho nejvíce se těší na slavnostní průvod a ukázku hromadných skladeb. V Edenu bude podporovat 'svých' 12 mužů, kteří se připravovali na skladbu Před kamerou. Ta kombinuje tradiční i nové prvky.
„Vybrali si těžkou skladbu, ale s moc hezkým propojením, část té skladby se totiž cvičila v roce 1948,“ přibližuje Petra.
„Pro mě osobně letošní slet znamená spojení Sokola v zahraničí, protože je velmi těžké od roku 1990 navazovat na to, co tady dlouho nebylo," říká Petra Trnková, která v Paříži žije už 15 let. S rodinou se tehdy přestěhovala za prací.
České stopy v Paříži
Petra Trnková v Paříži pracuje jako průvodkyně a ráda turistům představuje krásné sokolské stopy, jako je sokolská louka u řeky Marny a další místa spojená s československými legionáři. „Na těchto místech zpíváme společně naši hymnu, což je vždycky moc hezký moment i pro děti z české školy," přibližuje.
Dalším významným momentem, kdy ve své druhé domovině využila možnosti sdílet sokolské hodnoty a tradice s představiteli České republiky, bylo předvánoční setkání s prezidentem Petrem Pavlem a jeho manželkou. Prezident mimo jiné položil věnec na místě v centru Paříže, kde je napsáno, že odsud odešli českoslovenští legionáři a přidali se na stranu spojenců už v roce 1914.
Petra podporuje také zapojení české komunity do sokolských aktivit, jako je Běh republiky. Její práce je inspirací pro mnoho krajanů a přispívá k udržení sokolského dědictví v zahraničí.
Sokol v Paříži má dlouhou historii, letos slaví už 132 let své existence. Patří mezi nejstarší sokolské spolky na světě a každoročně pořádá i ples na východě města. V současnosti má 100 členů.